מכוני ומרכזי מחקר

המכונים מהווים מרכז אקדמי ויישומי ומרזים תחתם מומחים בעלי שם באקדמיה ובתעשייה.

פעילות מחקרית בפקולטה - לוח שנה

ראש המכון: ד"ר דני בן שחר

מכון אלרוב לחקר הנדל"ן הוקם בפקולטה לניהול באוניברסיטת תל-אביב כאמצעי להעברת ידע עדכני בתחום הנדל"ן, על כל היבטיו התאורטיים והמעשיים. המכון שואף לקדם את הידע בתחום הנדל”ן באמצעות מחקר חדשני, הכשרה של דור העתיד של מנהיגים ומקבלי ההחלטות בו וניהול פורומים מקומיים ובינלאומיים לחוקרים, עושי-מדיניות ומקצוענים בתעשייה. המכון חותר לשמירה על מצוינת אקדמית ולמעמד בינלאומי משמעותי במחקר הנדל״ן. מטרת המכון היא לתרום לצמיחה של המשק הישראלי וכדי להגשים מטרה זו מתמקד המרכז בכמה תחומים: שיפור יתרונה התחרותי של ישראל, חיזוק סקטור הנדל"ן בישראל, עידוד יזמות והגברת השקיפות בענף הנדל"ן בארץ.

לאתר המכון >>

ראש המכון: פרופ' משה צבירן

רבים חושבים שניהול אסטרטגי והתווית אסטרטגיה לעסק הינה תיאוריה והם אינם מצליחים לקשור בין תיאוריה לפרקטיקה בעסק ובארגון. זאת, בין היתר, אחת הסיבות להקמת את מכון "אלי הורוביץ" לניהול אסטרטגי אשר שם לעצמו למטרה לקדם ולהפיץ ידע עדכני וללמוד לסגל יכולות חשיבה אסטרטגיות. פעילות המכון מתמקדת בהפצת ידע עדכני, חשיבה אסטרטגית ויישומים מעשיים של התיאוריות בתחום האסטרטגיה המקנות למנהלי חברות וארגונים את הכללים והידע הנדרשים ליצירה ושיפור יתרון תחרותי בר קיימא בסביבה העסקית והארגונית בהם הם פועלים. המכון הוקם בשנת 2004 ושאיפתו היא להעמיק ולהעצים את הקשר בין העולם האקדמי לעולם העסקי בתחומי הניהול האסטרטגי ולהקנות כלים ומידע לפיתוח והנגשת תחום האסטרטגיה לכל ארגון ועסק.

לאתר המכון >>

ראש המכון: פרופ' פיטר במברגר

יעוד המכון למחקר עסקים בישראל ע"ש הנרי קראון הוא לאפשר ולתמוך במחקר בהיבטים השונים של ניהול ומינהל, עם דגש מיוחד על נושאים הנוגעים לכלכלה ולחברה בישראל. עבודות המחקר מתבצעות ע"י חברי הסגל האקדמי של הפקולטה לניהול באוניברסיטת תל-אביב בשיתוף עם חוקרים בכירים ממוסדות אקדמיים בארץ ובחו"ל, סטודנטים לתארים מתקדמים ועוזרי מחקר. המכון הנו חברה לתועלת הציבור (חל"צ) הפועל במסגרת הפקולטה לניהול באוניברסיטת תל-אביב וממומן באמצעות מענקי מחקר ותרומות.

לאתר המכון >>

המכון למערכות מידע ניהוליות ע"ש מרסל ואני אדמס

ראש המכון: פרופ' דב תאני

מטרת המכון לתמוך בפעילויות מחקר, הוראה והפצת ידע התורמות לפיתוח ויישום טכנולוגיות מידע בארגונים בישראל, במטרה לשפר ולייעל את המערכות הניהוליות במשק הישראלי. מטרה זו מושגת על ידי פעילות במספר תחומים: איתור הנושאים המרכזיים לניצול מחשבים וטכנולוגיית מידע לצרכי ניהול בכל ענפי המשק הישראלי, לרבות מוסדות ציבוריים, בנקאות ומפעלי תעשייה. פיתוח תכניות הוראה ומחקר, המתרכזות בשימוש במערכות מידע ממוחשבות ככלי עזר לניהול. הפעלת מועדון מנהלים בכירים בו נפגשים אנשי תעשייה, משתמשים, מורים וחוקרים מהארץ ומחוצה לה לצורך חילופי ידע בנושא. הפצת מידע עדכני על טכנולוגיות ומתודולוגיות של מערכות מידע כבסיס לשיפור איכות הניהול בישראל.

ראש המכון: פרופ' דן וייס 

בפברואר 1990 נחנך באוניברסיטת תל אביב מכון יוסף קסירר למחקר בחשבונאות. מכון קסירר נוסד ומומן על ידי רו"ח יוסף קסירר ז"ל, אשר היה מחלוצי מקצוע ראיית החשבון בישראל ומבכיריו ואף זכה בשנת 1992 לתואר דוקטור לשם כבוד מאוניברסיטת תל-אביב בעבור תרומתו המסורה והנמשכת למקצוע. ברוח דרכו ופועלו של יוסף קסירר, המכון פועל לקידום החשיבה החשבונאית בישראל ולעידוד והפרית המחקר היישומי בחשבונאות בישראל. המכון משמש נקודת חיבור בין האקדמיה לפרקטיקה בתחום החשבונאות ומספק במה לדיונים בהשתתפות אנשי אקדמיה ואנשי מפתח בסקטור העסקי וברשויות השלטון. מפגשי המכון מתקיימים במהלך השנה בפקולטה לניהול על שם קולר לצורך קיום דיון מקצועי פתוח. פורפ' יצחק סוארי הקים את המכון בשנת 1990, היה מנהלו הראשון, והתווה את דרכו כמוביל החשיבה החשבונאית בישראל.

למידע נוסף על המכון >>

ראש המכון: פרופ' משה צבירן 

The Institute’s mission is to advance the global venture ecosystem. We see venture as a critical aspect of the modern economy. The essence of venture is creating up new companies, developing ideas, innovation, and models and turning them into businesses. Success in the venture arena means value creation to the users of the venture’s products or services, value to the entrepreneurs, value for the venture’s investors and value for institutional investors that allocate to the venture capital asset class.

Visit Coller Institute website >>

המרכז לחקר עסקים גלובליים ע"ש מקס פרלמן

ראש המרכז: פרופ' אורלי יחזקאל 

המרכז לחקר עסקים גלובליים ע"ש מקס פרלמן הוקם ב-1997 ומטרתו לקדם את ההוראה והמחקר בתחום של ניהול עסקים רב-לאומיים ובינלאומיים. תפקיד המרכז לסייע לפקולטה ליטול תפקיד מרכזי בגיוס מומחים במחקר ובהוראה ובהכשרת מנהלים וסטודנטים ישראלים וזרים בניהול בינלאומי.

המרכז ליזמות ע"ש מרים וגאורג פקטור

ראש המרכז: פרופ' שי דנציגר

מטרת המרכז ליזמות ע"ש מרים וגאורג פקטור היא להביא להבנה טובה יותר של נושא היזמות, תפקידה במשק והפוטנציאל לצמיחתה בישראל. כדי להגשים מטרה זו מתמקדות פעולותיו של מרכז פקטור בשלושה תחומים עיקריים: מחקר, הוראה וסיוע לעסקים.

המרכז ללימודים גבוהים ולמחקר בביטוח ע"ש דר' משה ו' ארהרד

ראש המרכז:  פרופ' אבי וואהל

מטרת המרכז היא לעודד לימודים גבוהים, מחקר והשתלמויות בתחומי הביטוח וניהול סיכונים.
המרכז תומך בהזמנת חוקרים ומרצים אורחים, בסמינרים ובכנסים. כמו כן המרכז תומך ברכישה ותחזוקה של מסדי נתונים פיננסיים בינלאומיים.

ראש המרכז: פרופ' דן וויס וד"ר נאוה מיכאל צברי

המרכז עוסק במחקר עדכני ובפיתוח ידע וכלים ייעודיים לניהול עסקים בבעלות משפחות, בהוראה ובהדרכה במסגרת אקדמית ללימודי התואר השני (ה-MBA) וכן במסגרות נוספות ליזמים, למנהלים ולמשפחות. בנוסף לכך, המרכז יקדם את בנייתו של מאגר ידע ונתונים על עסקים משפחתיים בישראל ובעולם וכן יקדם את הקמתו של מרכז בינלאומי לקידום קשרי משפחות-עסקים. המרכז יפעל להקמת רשת בינ"ל של מרכזי עסקים משפחתיים וכן יבסס שיתופי פעולה עם ארגונים של עסקים משפחתיים בעולם.

לאתר המכון >>

מרכז משפחת וויטמן לדו-קיום

מרכז משפחת וויטמן לדו-קיום בפקולטה לניהול נוסד בשנת 2015 במטרה לעודד ולקדם דו-קיום בין קבוצות שונות בחברה הישראלית באמצעות לימודי הניהול והעסקים. המרכז, תרומת משפחת וויטמן מארה"ב, פועל למטרה זו באמצעות הענקת מלגות לימודים לתכניות מובילות בפקולטה עבור סטודנטים מקבוצות יעד שונות ובהן ערביי-ישראל, ישראלים מהמגזר הדרוזי, ישראלים יוצאי אתיופיה, פלסטינים וחרדים. בנוסף, המרכז תומך במיזמים ופעילויות של סטודנטים ואנשי סגל, לרבות מחקר, אשר יש בהם כדי לעודד ערכים של דו-קיום, פיוס ושלום.

מכון חוגג לחקר ביישומי בלוקצ׳יין

ראש המכון: פרופ' דן עמירם

יעוד מכון חוגג למחקר ביישומי בלוקצ׳יין הוא לאפשר ולתמוך במחקר ובמגוון יישומים של הטכנולוגיה, עם דגש מיוחד על נושאים הנוגעים למנהל עסקים, כלכלה, חברה, סייבר ובינה מלאכותית. עבודות המחקר מתבצעות ע"י חברי הסגל האקדמי של הפקולטה לניהול באוניברסיטת תל-אביב בשיתוף עם חוקרים בכירים מהאוניברסיטה וממוסדות אקדמיים אחרים בארץ ובעולם, סטודנטים לתארים מתקדמים ועוזרי מחקר. המכון תומך בפיתוח תוכניות לימוד וקורסים  להקניית ידע בתחום הבלוקצ'יין, וכמו כן להנגיש את החזית המדעית של התחום לסטודנטים וחוקרים צעירים מהפקולטה לניהול ומפקולטות אחרות ולאפשר להם לבצע מחקרים עצמאים. המכון משמש כמרכז עולמי לחיבור בין התעשיה לאקדמיה בתחום הבלוקצ׳יין באמצעות מחקרים משותפים, פרוייקטים וארועים בינלאומיים.

אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive