ליאון יהודה רקנאטי (1890 - 1945)

ליאון יהודה רקנאטי נולד בסלוניקי למשפחה שמוצאה מאיטליה לשמואל  ולבייה.

הוא קיבל חינוך מסורתי ולמד בבית ספר למסחר בפאריס. משחזר לעירו לאחר השלמת לימודיו עסק ליאון בהוראת השפה הצרפתית בבית הספר העל יסודי אליאנס. לימים נישא  למתילדה לבית ספורטה שנולדה למשפחת סוחרים, החל לעסוק במסחר וניהל בית חרושת לטבק אשר זכה להצלחה רבה. לזוג נולדו ארבעה בנים: זכריה-הארי, דניאל, רפאל ויעקב.

ליאון היה נשיא הקהילה בסלוניקי וציר מטעמה בסוכנות היהודית,
חבר הקונגרס הציוני העולמי וכן נשיא לשכת "בני ברית
".


בשנת 1933 במסגרת עסקיו נסע לגרמניה. בראותו את השפעות השלטון הנאצי, אחזה בו בהלה לגורל היהודים וכששב לארצו שכנע את בני הקהילה לעשות כמותו ולעלות ארצה.

במרץ 1935 עלה לארץ ישראל עם משפחתו וקיבל את הרישיון לפתיחת בנק ארץ ישראל לדיסקונט עם שותפיו משה קרסו ויוסף אלבו. תחת ניהולו, הבנק הקטן התרחב במהירות ותוך שנים אחדות היה לאחד הבנקים הגדולים של ארץ ישראל בשנות ה-40 לצד פעילותו העסקית, עסק רבות בפעילות ציבורית ולאומית והיה, בין היתר, חבר הנהלה של קרן היסוד, חבר הנהלת אגודת שוחרי האוניברסיטה העברית ירושלים, יו"ר מועצת העדה הספרדית בתל אביב וחבר פעיל במסדר בני ברית.
 

הוא הקים עם נציגים מבני הבלקן את ארגון "קדימה" שעסק בפעילויות פילנתרופיות שונות והקים בין היתר שכונות ליוצאי יוון ובית תמחוי, "מטבח זול לנצרכים" ברחוב לוינסקי ת"א וכיהן כ.חבר בלשכת שער ציון בני ברית כמו כן היה שותף מייסד בארגון "לשדה" ובארגון "שבו בנים לגבולם", שמטרתם ליישב בני עדות מזרח והבלקן ביישובים חקלאיים ואשר במסגרתם הוקמו הישובים צור משה, בית הלוי, קרני חטים ועוד

ליאון הקים מחדש את קרן המלגות לבני עניים שהפעיל בסלוניקי "הקרן למתלמדים" לסייע לצעירים ברכישת השכלה גבוהה. קרן זו פועלת מאז ועד היום. 


ליאון רקנאטי נפטר במפתיע ב-13 באוקטובר 1945 והוא בן 54 בלבד. בניו הצעירים המשיכו אחריו את ניהול הבנק בהצלחה רבה.

 

צור קשר תואר ראשון
 

מתעניינים בלימודים?

 
 *
 *
 *
 *
מתעניין בתכנית *

 
אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>