מנהל עסקים MBA תשפ"ג

בשנה"ל תשפ"ג הלימודים בפקולטה יתקיימו באופן פרונטלי (למעט שתי כיתות לימוד המשלבות לימודים בזום)

* בכל מקרה של סתירה בין הכתוב בתקנון לבין שיחה בעל פה שהתקיימה עם נציגי הפקולטה שתלמיד/מועמד יכול שהסיק ממנה מידע שסותר את התקנון, גובר מה שכתוב בתקנון.

 • ייחודיות התכנית
 • התמחויות
 • מבנה התכנית
 • ידע קודם נדרש
 • מבחן פטור מהקורס מודלים סטטיסטיים ואנליטיים לניהול
 • תנאי קבלה ורישום לתכנית
 • צרו קשר
 • לימודים בכיתות זום
 • קבלה על סמך ניסיון ניהולי
 • שאלות ותשובות

התמחויות בתואר MBA

 1. אסטרטגיה 
 2. ניהול השיווק בעולם הדיגיטלי
 3. ניהול טכנולוגיה ומידע
 4. ניהול משאבי אנוש והתנהגות ארגונית
 5. מדעי הנתונים בניהול
 6. ניהול פיננסי ושוק ההון
 7. ניהול נדל"ן 
 8. ניהול גלובלי וייעוץ עסקי
 9. ניהול מערכות בריאות
 10. ניהול מערכות פיננסיות - הלימודים התחילו ב-7.7.2022
 11. ניהול יזמות וחדשנות

*  שם ההתמחות אינו מופיע על התעודה.

 

אסטרטגיה
 

 

כדי להצליח בשוק התחרותי של זמננו, חברות, ארגונים ומיזמים חדשים זקוקים ליתרון תחרותי ולאסטרטגיה ארוכת טווח, ממנה נגזרות ההחלטות העסקיות של החברה. גיבוש, ניהול ועדכון האסטרטגיה הם אתגר מורכב שדורש מהעוסקים בו שילוב בין ידע תיאורטי לבין הבנה של המאפיינים הספציפיים של החברה והתעשייה.

ההתמחות מעניקה לסטודנטים כלי ניתוח ותכנון הנדרשים לשם גיבוש אסטרטגיה לחברות, צעירות או ותיקות. במסגרת ההתמחות רוכשים הסטודנטים כלים תיאורטיים ומעשיים, המסייעים למנהלים בתהליכי גיבוש האסטרטגיה, תוך התחשבות באילוצים הנובעים מגורמים כמו המשאבים, הסביבה העסקית והשחקנים האחרים בשוק.

הלימודים במסגרת ההתמחות עוסקים בסוגיות רחבות מתחומי הכלכלה, המימון, החשבונאות, השיווק, ההתנהגות ארגונית ועוד. בין הנושאים הנלמדים בקורסים: אסטרטגיה עסקית, יזמות, תורת המשחקים, ניתוח ענפים, חדשנות, רגולציה ועוד. כמו כן ישנו דגש רחב בנושא היזמות העסקית. 

למידע נוסף על ההתמחות והקורסים הנלמדים בה

 

 

 

ניהול השיווק בעולם הדיגיטלי

 

ההתפתחויות הטכנולוגיות, התגברות התחרות וריבוי המותגים יצרו עבור הצרכנים סביבה חדשה, הכוללת הזדמנויות רבות יותר להיחשף למוצרים ושירותים, לרכוש ולצרוך אותם ואף לשתף אחרים בחוויית הצריכה. עולם העסקים של היום זקוק למנהלי שיווק מומחים בתחומם, שיודעים לחולל שינוי אמיתי, לזהות שווקים חדשים, לשנות הרגלי צריכה והתנהגות ולהגדיל נתחי שוק.

ההתמחות עוסקת בנושאים העומדים בחוד החנית השיווקית: גישות מתקדמות במחקר השיווקי (נוירו־שיווק), קמעונאות בעידן המודרני, אסטרטגיות מיתוג והמחרה, טרנדים בשיווק, עקרונות השיווק באינטרנט, וכן בכלים מעשיים לניתוח נתונים על השוק, התחרות והלקוחות. בנוסף, ההתמחות עוסקת באופן בו צרכנים מקבלים החלטות, בפיתוח מוצרים ושירותים חדשניים ויצירתיים, ובשימוש מושכל בפלטפורמות מתקדמות להעברת מסרים שיווקיים בעידן הדיגיטלי. בקורסים משולבות הרצאות של מנהלים בכירים במשק. 

למידע נוסף על ההתמחות והקורסים הנלמדים בה

 

 

 

ניהול טכנולוגיה ומידע

 

טכנולוגיה היא ללא ספק שחקן מרכזי בעולם העסקים של היום, ומשנה מודלים עסקיים במגוון רחב של תעשיות, מפיננסים ועד תיירות. במקביל, הטכנולוגיה משפיעה על כל תחום בארגון: החל ממשאבי אנוש, עבור בכספים ובשיווק וכלה בתפעול וברכש. לכן, למנהלים ויזמים אשר מכירים את השפה הטכנולוגית יש יתרון משמעותי בעולם העסקים של המאה ה-21.

ההתמחות מאפשרת לכם להכיר ולתרגל מסגרות חשיבה וכלים פרקטיים בתחומי ידע רחבים. כסטודנטים בהתמחות, תתנסו בעבודת צוות, בניתוחי אירועים ובפרויקטים יישומיים.

ההתמחות מציעה מספר מסלולים: אבטחת מידע וסייבר, ניהול טכנולוגיה ויזמות, ניהול משאב המידע בארגון ואנליטיקה עסקית, מסחר אלקטרוני וחוויית משתמש, ביטוח וטכנולוגיות ביטוח, וכן מסלול Fintech המשלב ידע מתחומי הטכנולוגיה, המימון והמיסוי.


למידע נוסף על ההתמחות והקורסים הנלמדים בה

 

 

 

ניהול משאבי אנוש והתנהגות ארגונית

 

הפירמה היא יחידה הטרוגנית הנדרשת להתמודדות עם סביבה חיצונית המאופיינת כיום על ידי תנודתיות, מורכבות, אי וודאות ועמימות רבה. בסביבה כזו יש חשיבות רבה למנהל שיהיה בעל מגוון יכולות וכישורים בתחומים כמו מנהיגות, ניהול מו"מ, ניהול צוותים, ניהול טאלנטים, התמודדות עם לחצים והתמודדות עם מגוון אנושי הנובע מפעילות גלובלית.

הסטודנטים בהתמחות עוסקים בסוגיות מרתקות הנוגעות לפסיכולוגיה האנושית, כגון הנעת עובדים להשגת יעדים ארגוניים, תהליכי קבלת החלטות, ניהול משא ומתן, דינמיקה של עבודת צוות, תהליכי כוח והשפעה בארגונים ועוד. ההתמחות מציעה 2 מסלולים: מנהיגות ופיתוח ארגוני, ניהול משאבי אנוש. 

למידע נוסף על ההתמחות והקורסים הנלמדים בה

 

 

 

מדעי הנתונים בניהול

 

אחד התחומים המסעירים ביותר בעולם העסקי המודרני הוא תחום האנליטיקה של נתונים עסקיים - Business Analytics Data . בעולם שבו חברות צוברות כמות מידע עצומה, היכולת להפיק ממנו מידע עסקי רלוונטי בזמן אמת היא קריטית להצלחתן.

ישנן דוגמאות רבות לשימושים עסקיים ב-Business Analytics Data כגון: חיזוי התנהגות צרכנים, התאמה אישית בהיקף נרחב של פרסומות והצעות עסקיות, מסחר אלגוריתמי בניירות ערך, זיהוי אנומליות בדו"חות כספיים, ניתוח וזיהוי מוקדם של צרכי לקוחות, זיהוי לקוחות בסכנת נטישה ועוד.

במסגרת ההתמחות, הסטודנטים רוכשים ידע מקיף בשימוש בשיטות Data Science לצורך הפקת תובנות עסקיות משמעותיות. תכנית הלימודים מעניקה לסטודנטים בסיס מקצועי נרחב באמצעות חשיפה למתודולוגיות מתקדמות לניתוח והפקת תובנות מנתונים. כמו כן, ההתמחות נותנת כלי עבודה מעשיים בתחום המבוקש. 

למידע נוסף על ההתמחות והקורסים הנלמדים בה

 

 

ניהול פיננסי ושוק ההון

 

ליבה הפועם של כל פירמה היא המערכת הפיננסית שלה. בין אם מדובר בגיוס כספים בשוק ההון, זיהוי האסטרטגיה העסקית הממקסמת את ערך החברה, או ניהול המשאבים בתוך החברה, מנהל הכספים אחראי על כך שהפירמה תממש בהצלחה את הפוטנציאל העסקי שלה. גם הגופים בסקטור הפיננסי כדוגמת קרנות פנסיה, חברות ביטוח, בנקים, קרנות הון סיכון והפרייבט אקוויטי, נדרשים לניהול מיטבי של תיקי השקעות, ניהול סיכונים, ובניית נכסים ומכשירים פיננסים. בד בבד, תעשיית הפינטק הצומחת במהירות, תעשיית הפרייבט אקוויטי ומימון חברות הסטרטאפ, ותעשיית האינשורטק יוצרות מהפכה של ממש בעולם הפיננסים ויוצרות הזדמנויות חדשות למסלולי קריירה מרתקים ומגוונים.

ההתמחות מעניקה לסטודנטים כלים חשיבתיים ומעשיים לבדיקת כדאיות השקעה בנכסים, לניהול נכון של נכסים והתחייבויות פיננסיות ולהבנה ואופטימיזציה של מבנה ההון של החברה. בוגרי ההתמחות יכירו לעומק מתודולוגיות מסורתיות וחדשניות לקבלת החלטות השקעה ומימון.

הבסיס התיאורטי האיתן והתרגול המעמיק מאפשר לבוחרים בהתמחות זו להתקדם לתפקידי ניהול פיננסי בכירים בחברות ולעמדות מפתח בבנקים, בחברות ביטוח, בקרנות השקעה ועוד. במסגרת ההתמחות, מסלולי ה-Fintech, פרייבט אקוויטי, ואינשורטק מותאמים לפיתוח מנהלים בתחומים אלו. 

למידע נוסף על ההתמחות והקורסים הנלמדים בה

 

 

 

ניהול נדל"ן 

 

ענף הנדל"ן, ה״קטר של הכלכלה״, מתאפיין בעסקאות ענק מקומיות וגלובליות בסדרי גודל ממאות אלפי ועד למאות מיליוני דולרים. פעילות בשוק הנדל״ן משלבת היבטים מגוונים מעולם העסקים, כולל יזמות, משפט, כלכלה, מימון, הנדסה, תכנון ושיווק. ענף הנדל״ן מציע הזדמנויות עסקיות משמעותיות והצלחה בו מורכבת מהבנה מעמיקה של תחומי הנדל״ן השונים וכן מחזורי העסקים, ניהול סיכונים, רגולציה, פוליטיקה ועוד.

בהתמחות בנדל״ן ניתן דגש רב על שילוב בין חשיבה מדעית לנסיון פרקטי מעולם הנדל״ן העסקי. מגוון המרצים בהתמחות כולל חוקרי נדל“ן בעלי שם מן העולם האקדמי ומנהלים בכירים מלב העשייה העסקית־יזמית. מגוון הקורסים מעניק לסטודנטים כלים לניתוח והבנת הפעילות בשוק הן מהיבטי המיקרו, של השחקנים בשוק (יזם, מנהל, לקוחות, בנקים וכיו״ב) והן מהיבטי המאקרו, דהיינו השוק. בנוסף, נערכת היכרות מעמיקה עם תת־ענפי השוק כגון נדל״ן למגורים, משרדים, מסחר וכיו״ב - כל אלה בישראל ובעולם. מידי שנה מציעה ההתמחות סיור לימודי בשוק הנדל"ן של טורונטו.

ההתמחות מציעה לימודים בתחום הערכת נדל"ן ושמאות מקרקעין, התכנית מאפשרת לקבל פטור מ-11 מתוך 14 בחינות הסמכה של מועצת שמאי המקרקעין בישראל.

למידע נוסף על ההתמחות והקורסים הנלמדים בה

 

 

ניהול גלובלי וייעוץ עסקי

 

התגברותה של מגמת הגלובליזציה בעולם, לצד העלייה בלאומיות, השמירה על זהות מקומית וטלטלות כלכליות, פוליטיות, חברתיות וגיאופוליטיות משמעותיות – הופכים את הפעילות הגלובלית לאתגר ניהולי משמעותי ומיוחד במאפייניו. במציאות זו ניהול המורכבות בעולם של סמי-גלובליזציה דורש הבנה, מתודולוגיה, וכלים מתאימים.

ההתמחות מכשירה את הסטודנטים לתפקידי ניהול גלובלי וייעוץ עסקי לחברות גלובליות. הקורסים בהתמחות משלבים ידע אקדמי עם התנסויות מעשיות במגוון נושאים בתחום הייעוץ העסקי והניהול הגלובלי, כגון: פיתוח אסטרטגיה גלובלית, ניהול רב-תרבותי, עקרונות ביעוץ עסקי ועוד. ליבה של ההתמחות הוא פרויקט ייעוץ עסקי מעשי הכולל מחקר, אנליזה וגיבוש המלצות תוך עבודה בצוותים גלובליים עם סטודנטים מרחבי העולם. 

למידע נוסף על ההתמחות והקורסים הנלמדים בה

 

 

ניהול מערכות בריאות

 

מערכות הבריאות בישראל ובעולם עוברות תהליכי שינוי מהירים המחייבים מענה ניהולי בזמן אמת. כמענה לצורך זה, נבנתה ההתמחות בניהול מערכות בריאות, בשיתוף עם הנהלת משרד הבריאות ותכנית ענב"ר. במסגרת ההתמחות מושם דגש רב על חיבור בין הידע האקדמי לפרקטי והעבודות בקורסים מבוססות ברובן על ניתוח ארגוני בריאות ישראליים. צוות המרצים כולל את החוקרים והמנהלים הבכירים במערכת הבריאות הישראלית ובוגריה מכהנים בצמרת הניהולית של קופות החולים, בתי החולים וצה"ל. 

למידע נוסף על ההתמחות והקורסים הנלמדים בה

 

ניהול מערכות פיננסיות 

הלימודים התחילו ב-7.7.2022

התמחות ניהול מערכות פיננסיות נבנתה בכדי שהבוחרים בה יוכלו להיות עם אצבע על הדופק בתחום המימון, הניהול הפיננסי והפרקטיקה שלהם.

בכדי לעמוד במטרה זו, בנינו את ההתמחות כך שתהיה אינטגרטיבית ותשלב תכנים מגוונים מסוגים שונים:

 • שילוב של נושאים נבחרים במימון ונושאים מגוונים בניהול על היבטיו השונים: אסטרטגיה, ניהול השיווק, יזמות טכנולוגית, ייעוץ עסקי וניהול המשאב האנושי בארגון.
 • המעבר מפוזיציית העובד לכיסא המנהל והמשמעויות של מעבר זה.
 • פעילות גלובלית וטכנולוגיה ומערכות מידע בתור הקטר של הפירמה.
 • כלים פרקטיים הניתנים באמצעות קורסים כמו הערכת שווי חברות, ניהול צוותים גלובליים, כריית נתונים באמצעות פייטון, תורת ההשקעות, ניתוח ניירות ערך וכד'.

למידע נוסף על ההתמחות ועל הקורסים הלמדים בה

 

 

ניהול יזמות וחדשנות 

ההתמחות בניהול יזמות וחדשנות מיועדת למנהיגי העתיד של העולם הטכנולוגי והיזמי, הצמאים לאתגרים חדשים, רוצים לחולל שינוי משמעותי ומצוינות היא הווייתם היום יומית.

ההתמחות מתייחסת לכל האספקטים הדרושים לניהול בסביבה טכנולוגית ויזמית על כל גווניה, לרבות: אסטרטגיה ושיווק, ניהול בינלאומי, מימון, יזמות טכנולוגית, ניהול חדשנות, ניהול מחקר ופיתוח, ניהול פרויקטים טכנולוגיים, חשיבה עיצובית, כתיבת תכנית עסקית, הבנת צרכי משתמשים, וניהול המשאב האנושי. מעודדים את התלמידים לקדם מיזמים חדשים או פעילויות אחרות בהן הם מעורבים. שילוב זה מבטא תפיסה עכשווית ופרואקטיבית לסינרגיה בין אקדמיה לתעשייה והמגזר הציבורי.

מידע נוסף על ההתמחות ועל הקורסים הלמדים בה

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>